Ole Marius strand er død

Sist oppdatert: 15. jul 2020 Skrevet av: Admin

 

Bodøs Grand Old Man, Ole Marius Strand, er død 88 år gammel.

Ole Marius døde tirsdag.

Han kom til Bodø fra Rognan. Fra 1950 til 1968 spilte han på Grands A-lag i fotball. Som idrettsleder satte han i gang mange av lagene i IK Grand, og var også trener for de aller fleste lagene i klubben en periode. I flere tiår var han leder av ungdomsavdelingen i klubben, og han har hatt de aller fleste vervene i klubbens styrer bortsett fra hovedstyrets leder. Ole Marius Strand var også en av de aller første lederne innen fotballen som mente at jentene også burde spille fotball. Han har fra tidligere fotballpresident, Per Ravn Omdal, fått velfortjent ros for nettopp å være en av Norges første ledere som ville satse på jentene.

I 2001 fikk Ole Marius kongens fortjenstmedalje i sølv for sin innsats for klubben siden 1950-tallet. I perioden rundt tusenårsskiftet fungerte han som klubbens daglige leder etter at han ble pensjonist fra sin ordinære jobb. I mange år ble det ikke spilt en eneste Grand-kamp i Bodø uten av Ole Marius enten spilte selv, var på trenerbenken, eller satt på tribunen.

IK Grand Bodø har mistet en av sine aller største ildsjeler.

IK Grand lyser fred over hans minne.